W kilka sekund możemy wyprodukować tani hologram tęczowy dzięki drukarce atramentowej. Brzmi nieprawdopodobnie?

Jednak naukowcy z Uniwersytetu ITMO w Sankt Petersburgu opracowali metodę dzięki, której jest to możliwe. Bardzo prawdopodobne jest zatem, że już niedługo będziemy mogli tworzyć hologramy tęczowe, które są powszechnie wykorzystywane do znakowania waluty papierowej lub potwierdzania autentyczności dokumentów i nagrań chronionych prawem autorskim w naszym domu.

Zespół kierowany przez Aleksandra Winogradowa opracował bezbarwny atrament wykonany z nanokrystalicznego dwutlenku tytanu, który po załadowaniu do drukarki atramentowej może być następnie nadrukowywany na specjalny papier. Pozwala to na tworzenie folii holograficznych na zamówienie w ciągu kilku minut, a nie jak dotychczas w przeciągu kilku dni.

Pomimo, że technologia obrazów holograficznych liczy sobie już ponad 50 lat, to wciąż istnieją liczne problemy techniczne, utrudniające jej dalsze rozpowszechnianie. – „Konwencjonalny sposób wytwarzaniu hologramu jest niezwykle czasochłonny i składa się z kilku etapów. Najpierw trzeba stworzyć warstwę główną, która zwykle jest nanoszona laserowo na cienki arkusz światłoczułego polimeru. Następnie polimer jest suszony i czyszczony. Później wzornik jest przenoszony do matrycy metalicznej, która ostatecznie służy do tłoczenia holograficznych mikrowypukłości na powierzchni przezroczystej folii polimerowej” – tłumaczy Aleksander Jankowlew, jeden z autorów projektu.

Źródło: EurekAlert. Foto: ITMO University