Postęp technologiczny dla jednych jest czymś fenomenalnym, inni mogą uważać go za zgubny, a nawet wrogi. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, iż ma on pomóc oraz ułatwić nasze codzienne życie na każdym możliwym polu. Jednym z takich udogodnień, zwłaszcza dla większych firm czy też małych przedsiębiorstw pragnących sprawnie i szybko rozwijać swoje działalności jest technologia OCR. Czym ona jest i jakie korzyści z niej płyną dowiecie się czytając dalej.

Odrobina historii

Optical Character Recognition, w skrócie OCR, jest to technologia optycznego rozpoznawania tekstu. Korzenie wspomnianego wynalazku sięgają początków XX wieku, kiedy to Emanuel Goldberg wynalazł urządzenie mogące odczytywać znaki, przekształcając je następnie w kod telegraficzny. Cała procedura miała jednak pewne ograniczenia w rozpoznawaniu czcionek, które to zostały przezwyciężone w latach 70 przez wynalazcę Raymonda Kurzweila. Skomercjalizował on ulepszoną technologię OCR, mogącą rozpoznawać i przetwarzać tekst drukowany w niemal każdej czcionce.

Cichy bohater biznesu

Skoro wiemy już co kryje się pod pojęciem OCR, pora teraz przejść do korzyści płynących z tego dobrodziejstwa rozwoju. Nasz świat w dalszym ciągu opiera się w dużej mierze na dokumentach drukowanych, pomimo iż dążymy coraz skuteczniej do pełnej cyfryzacji oraz digitalizacji. Technologia OCR stoi pomiędzy nami, a powyższym celem, pomagając w przybliżeniu się do niego.

Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie usprawnić pracę księgowości naszej firmy. Skanowanie i natychmiastowe przetwarzanie faktur czy też innych istotnych dokumentów w plik, który z łatwością wprowadzimy do systemu zaoszczędza nie tylko czas, ale i pracę, eliminując w dużym stopniu ryzyko błędnego odczytu przy monotonnym, manualnym księgowaniu danych.

Na tym jednak skala możliwości się nie kończy. Technologia ta sprawdza się również przy katalogowaniu książek, przenosząc ich zawartość w świat cyfrowy, czy też pozwala na szybkie tworzenie list kontaktowych poprzez odczytywanie danych chociażby z wizytówek. Warto tu również nadmienić, iż rozwój OCR umożliwia coraz sprawniejsze odczytywanie pisma ręcznego, wraz z dotyczącymi go danymi, zamieniając notatki odręczne w postać cyfrową. Swoje wykorzystanie odnajduje również w pomocy osobom niewidomym lub niedowidzącym.

Ku przyszłości

Nie będzie zapewne zaskoczeniem, iż pragnąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, TonDruk również wprowadził do swojej oferty kserokopiarki „uzbrojone” w to potężne narzędzie, jakim jest optyczne rozpoznawanie tekstu. Tak zeskanowany druk przetwarzany zostaje do pliku PDF, który łatwo i szybko można przeszukać chociażby na komputerze. Ta, być może nieoczywista, broń gwarantuje korzyści dla naszej działalności nie tylko pod kątem usprawnienia czy też uregulowania pracy naszego zespołu, ale również zaoszczędzonego czasu, który wykorzystać można na bardziej przydatne, rozwojowe operacje.

W celu poznania szczegółowej oferty na zakup lub wynajem kserokopiarki wyposażonej w OCR zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.